ÇOCUKLARDA KENDİNE AMAÇLI DOKUNMA DAVRANIŞI ‘MASTÜRBASYON’

Mastürbasyon çoğu anne ve babayı tedirgin eden bir davranıştır. Ebeveynler çocukları kendine amaçlı dokunma davranışı sergilediklerinde kaygılanırlar. Aslında bu davranışın altında yatan temel nokta çocukların bedenlerini keşfetme isteğidir.
Mastürbasyon davranışı çoğu çocuk için fiziksel, duygusal ya da cinsel gelişime olumsuz etki yaratmayan ve normal kabul edilen bir davranıştır. Genellikle tam bir başlama zamanı vermek mümkün olmayabilir. Fakat araştırmalar 3-6 yaş döneminde daha sık ortaya çıktığını yansıtmaktadır çünkü bu yaş aralığında cinsel kimlik gelişmeye başlar.

Cinsel bölgesiyle oynayarak bundan haz alan çocuk duyduğu hazzı tekrar yaşayabilmek için eliyle, bir yere sürtünerek, bacaklarını kenetleyip kendisini sıkarak o bölgeyi uyarabilir. Çocuklar bu davranışı zaman zaman yalnız oldukları anda yaparlarken zaman zaman toplum içerisinde ya da okulda da yapabilirler.
Kendine amaçlı dokunma davranışının bir çok sebebi olabilir. Bu aşamada davranışının kaynağı tespit edilmelidir. Önce fiziksel olarak her hangi bir idrar yolu enfeksiyonu var mı, cinsel organında kaşınma söz konusu mu ya da altı temizlenirken o bölge çok fazla uyarıldı mı gibi sorulara cevap bulmak önemli. Daha sonra eğer fiziksel bir durumdan kaynaklı değilse davranışın altında yatan diğer sebeplere bakılmalıdır. Aile içerisinde çocuğun ilgisiz hissetmesi ve kendine yönelmesi, boşanma, aile içi şiddet, kardeş kıskançlığı ya da istismar en yaygın olan sebeplerdendir.

Peki kendine amaçlı dokunma davranışı sergileyen çocuğa nasıl davranılmalı ?

  •  Öncelikle davranışın kaynağını bulmaya çalışın.Çocuğunuzu mastürbasyon davranışı sergilediği için cezalandırmayın. 
  • Her olumsuz tepkinizde çocuğunuz daha fazla bu davranışı yapabilir ve onda travma yaratabilirsiniz.
  • Ona zaman tanıyın. Kendine amaçlı dokunma davranışı genel olarak ortaya çıktığı zamandan sonra kendiğilinden kaybolur.
  • Çocuğunuza vakit ayırın ve onunla sık sık oyun oynayın.
  • Ona özel bölgeleri hakkında bilgi verin. Eğer kendine amaçlı dokunma davranışını toplum içerisinde de yapıyorsa ona bunu kendi odasında yapabileceğini anlatın.
  • Davranışı yapmaya başladığında ilgisini ve dikkatini farklı bir yöne çekmeye çalışın.
  • Çocuğunuz hiçbir şeyle ilgilenmeden kendine amaçlı dokunma davranışını hem evde hem okulda hem de toplum içerisinde yapmaya devam ediyorsa bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.