HER YENİ YIL YENİ KARARLAR DEMEK

Her Aralık ayı yeni kararlara açılan bir kapıdır. Yüz binlerce kişi yeni yılda gerçekleştirmek için bazı kararlar alır. Yapılan araştırmalara göre yeni yılda olduğu kadar yılın hiçbir zamanı insanlar bu kadar karar almamaktadır ve yeni yılda karar alanların almayanlara göre hedeflerini daha kolay gerçekleştirdikleri bulunmuştur.


Peki yeni yılda karar alan ve bu kararlarını başarılı bir şekilde gerçekleştiren kişiler bunu nasıl başarıyorlar ?

Öncelikle yılın bu zamanları kendileriyle ve gerçeklerle yüzleşen insanlar değiştirmek istediği şeye karar veriyor. En çok rastlanan istekler; aşık olmak, sigarayı bırakmak, zayıflamak ve daha sağlıklı beslenmek, para biriktirmek, planlı olmak ..vb şekilde sıralanıyor.


Değişim istiyorsak ilk olarak hedef belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmak için emin adımlarla ilerlemeliyiz. Hiçbir değişim akşam yatıp sabah uyanınca gerçekleşmiyor ne yazık ki.Hedefimizi belirlerken tutumumuz da çok önemli. Cümlelerimiz olumlu olmalı. Örneğin artık sigara içmeyeceğim demek yerine daha sağlıklı eylemler yapacağım demelisiniz.Tam olarak istediğiniz şeyleri yazarak görebileceğiniz yerlere asabilir ya da telefonunuza duvar kağıdı yapabilirsiniz.


Eğer hedefleriniz büyükse parça parça ilerleyerek kendinize bir plan oluşturabilirsiniz.Olumsuzluklar her zaman başımıza gelebilir. Pazartesi günü en yakın arkadaşınızın doğum günü olduğu için diyetinizi bozmuş olabilirsiniz ama bu salı günü de böyle olacak değil. Bu gibi durumlarda esnek olmalısınız.


Hedefiniz için attığınız her adımda kendinizi ödüllendirmeyi ve başarınızı fark etmeyi unutmayın.


Birlikten kuvvet doğar. Zorlandığınız zamanlarda ailenizden, arkadaşlarınızdan hatta bir uzmandan yardım istemeyi ihmal etmemelisiniz.


Scranton Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün yaptığı araştırmalarda ;

Yılın ilk haftası kararlarını uygulayanların oranı %75, iki hafta uygulayanların  %71, 1 ayı geçenlerin %64, 6 ayı geçenlerin  ise %46 olarak bulunmuştur. Kararlarını başarılı bir şekilde uygulayan insanların özelliklerine bakıldığında ise irade güçlerinin, kişisel kontrol becerilerinin ve stresle başa çıkabilme özelliklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.Bu araştırmayı dikkate alarak  mutlu, sağlıklı, stresle başa çıkabildiğiniz ve aldığınız kararları gerçekleştirdiğiniz bir yıl dilerim.