YENİ NESİL BAKICI ‘TEKNOLOJİ’

Teknoloji artık çocuklarımızın hayatının ayrılmaz bir parçası. Günümüz çocukları teknoloji ile doğuyor, büyüyor ve gelişiyor. Anne baba olarak onların hızına yetişememeniz normal. Fakat önemli olan nokta çocuğunuzu ne teknolojiden, tabletten, televizyondan habersiz yetiştirmek ne de teknolojiyi sınırsız kullanmasına göz yummak.

Teknolojinin çocuğunuzun hayatında yarattığı avantajları ve dezavantajları sizin bu konudaki farkındalığınız ve kontrolünüz belirliyor. Öncelikle şu bilgilere sahip olmanızda fayda var;


🔺2 yaşından küçük çocukların tablet, televizyon, bilgisayar..vb aletleri kullanmaları ve onlarla karşılaşmaları uygun değildir.


🔺Okul öncesi yaş grubunda günde yarım saati geçmeyecek şekilde teknoloji kullanımı yeterliyken ilk okul çağında araştırma ya da ödevler haricinde 1 saate kadar oyun amaçlı teknoloji kullanıma izin verilebilir.


🔺İlerleyen yıllarda hafta sonları daha esnek davranılabilir. Fakat bunun kontrolü ebevenylerde olmalıdır.


🔺Teknoloji kontrolsüz kullanıldığında çocukların gerçek dünya ve sanal alem arasındaki ayrımı yapmaları zorlaşır.


🔺İletişim kurma ve sosyalleşme becerilerinde düşüş meydana gelir. Ayrıca çocuğunuzun tabletin ya da bilgisayarın başında çok fazla zaman geçirmesi kas ve kemik gelişimini olumsuz etkilerken diğer yandan akademik başarısını da olumsuz etkilemektedir.


Peki Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunuza diğer alanlarda da olduğu gibi teknoloji konusunda da sınır koymalısınız. Bazı anne babalar çocuğu teknoloji konusunda tamamen engelleyebiliyor fakat o zaman çocuklar kendi çağlarını tanımadan büyüyor. Ya da tam tersi sınırsız teknoloji olanağı sunuyor; işi varken çocuğun eline tablet veriyor, yemeğini sorunsuz yemesi için çizgi film açıyor. Önemli olan kontrollü kullanım sağlamaktır.


Teknolojiyi çocuğunuzu susturmak için kullanmayın.

Çocuğunuzu arkadaşlarıyla bir araya getirecek zaman ve ortam yaratın. Yeteneği veya ilgisi olduğu alanlarda onu destekleyin. İzlediği çizgi filmleri ya da videoları sizde izleyin. Hem eşlik edin hem de olumsuz örnek oluşturabilecek sahneler ya da travma etkisi yaratacak unsurlar var mı bakın. Teknolojik aletlere mutlaka ebeveyn güvenlik kilidi koyun. Ve en önemlisi teknoloji kullanımı konusunda siz de ona örnek olun. Onunla ilgilenmeniz gerekirken akıllı telefonlarınızla ilgilenmeyin 😊